top of page

Top 5 autohtonih hrvatskih jela

Što je izvorno autohtono jelo ponekad je teško reći upravo zbog isprepletenosti života različitih naroda, susjeda na ovom našem prostoru. Također, za hrvatsku kuhinju ne možemo reći da je homogena, geografske različitosti naše zemlje utjecale su na različitosti u prehrambenim navikama stanovnika hrvatskih regija.

Purica s mlincima

1) Zagorski štrukli

Štrukli su po prirodi pravo pučko jednostavno jelo, ali ono što kod njih zadivljuje jest njihova svestranost jer se mogu poslužiti u svim slijedovima jela, od juhe do deserta, te se mogu jesti kao street food ili pak u finim restoranima.

2) Viška ili komiška pogača


Prastaro jelo još iz doba antike koje je prava gastronomska ikona otoka Visa i Hrvatske. Glavna zvijezda ovih pogača su upravo slane ribice soljene na tradicinalan način koji je proslavio otok Vis. Umijeće soljenja ribe, otprilike u 19.stoljeću, komiški i viški majstori širili su u drugim zemljama na Sredozemlju i moguće da su svojim pogačama utjecali na nastanak drugih mediteranskih pogača poput focaccie ili španjolskih i provansalskih pogačica.

3) Čobanac


Slavonci ga obožavaju i ponosni su na ovo jelo koje su vjerojatno pripremali čobani, odnosno pastiri na otvorenom, u kotliću. Priprema se od više vrsta mesa koje se dugo krčka, a svakako sadrži i komad divljači te svinjsku nogicu koja mu daje poželjnu gustoću i želatinoznost. Mađarski utjecaj u slavonskoj gastronomiji očituje se u dodatku obilja crvene paprike, što ljute što slatke, što je slučaj i kod čobanca.

“Narodna jela su kao običaji, plesovi ili nošnje – živi izvori koji svjedoče o životu ljudi na nekom području, od davnine pa do danas. Iz narodnih jela saznajemo jesu li naši stari živjeli u blagostanju ili siromaštvu, čime su se najviše prehranjivali te jesu li kroz njihove krajeve vodili neki značajniji putevi kojima su prolazili stranci i donosili nove namirnice.”

4) Purica s mlincima


Sastavni dio svih obiteljskih okupljanja i proslava, purica s mlincima prepoznatljiv je klasik hrvatske gastronomije. Zagorski puran i domaći mlinci daju najveću notu tradicije, no nisu nužni za pripremu vrhunske delicije.

5) Sinjski arambašići

Sinjski arambašići nalaze se na popisu zaštićenih nematerijalnih hrvatskih kulturnih dobara. Nalikuju sarmi s nekoliko bitnih razlika. Goveđe i svinjsko meso je sjeckano, a ne mljeveno te zamotano u listove kiselog kupusa bez dodatka riže. Arambašići se kuhaju zajedno s goveđom kosti, kobasicom i komadima ovčjeg suhog mesa, a začinjeni su cimetom, muškatnim oraščićem i klinčićima.

Comments


O nama
indeksiraj.png

RentMyPlace mala je zajednica zaljubljenika u putovanja koji su davnih dana otkrili razmjenu domova kao iznimno jeftin, a nadasve zanimljiv i jedinstven način otkrivanja još neistraženih domaćih i svjetskih destinacija.

 

Više detalja

Prijava na newsletter
  • White Facebook Icon
  • White Snapchat Icon

© 2019. Sara Baćani

bottom of page